168 Views

Každý z nás nějak začal. Někdo pomalu. Někdo rychle. Ale všichni jsme začali. A to je to podstatné. Tento článek bych doporučoval především začátečníkům. Vypíšu zde pár, pro mě, důležitých bodů, pravidel, doporučení (říkejte si tomu, jak chcete ?), se kterými jsem se již potkal, pozdravil a skamarádil. Věřím, že někteří z vás aspoň některé tyto body už praktikujete, ale pro některé to třeba bude novinka.

Nehádejte se – diskutujte, ale žádné překřikovaní jak ve školce. Svoji diskuzi si však nechte až po hodině. Určitě s ní nerušte ty, kteří se ji chtějí naučit. Nikdy se ale nehádejte a ani nediskutujte s učitelem o technice, pokud tedy nemáte vyšší technický stupeň v Ju Jutsu. To, že jste dlouhá léta dělali Aikido, nebo Judo nebo… neznamená, že tu techniku znáte lépe. Učitel je od slova učit, a tak ho nechte vás učit.

Nejděte sílou proti síle – cvičíme Agatsu ryu Ju Jutsu, jemné umění. Ego nechte na chodbě. Pokud uděláte jinak, je to o zdraví. Pokud to přirovnám pouze k technikám (a nejde jen o techniky), představte si nějaké páčení. Pokud to provádí dva rozumní praktikanti, tori se naučí páku a ukemu se nic nestane. Pokud je jeden namyšlený a druhy ne, tak v jednom případě odejde uke s poraněnou rukou anebo se tori nic nenaučí. A nejhorší varianta, když si oba chtějí přeměřovat svou sílu. Uke páčí, tori zatíná svaly. A rup. Je po ruce. Tori si dokázal, že má svaly. Uke si dokázal, že má zlomenou ruku a technika opravdu funguje. Technika, pokud ji provedete tak jak má být, funguje pokaždé.

Buďte kamarádští – jsme tým, a tak to má vypadat. Pokud budete spolupracovat, porostete všichni vzhůru a bude se vám náramně krásně cvičit. Pokud se však budete chovat nekamarádsky, moc dobře se vám u nás nepovede. Pamatujte si, jak se vy chováte k nám, tak se mi chováme k vám. My si pamatujeme, jestli nám pomáháte, jestli dáváte pozor. Nám totiž nejste jedno ?.

Nebojte se – jak už jsem psal, jsme tým. Pokud potřebujete pomoc, nebojte se na někoho obrátit. Nemusí to být hned někde z učitelů. Obraťte se na kohokoliv, kdo je vám milý. Může být starší, mladší, holka nebo kluk. Na tom nesejde. Nadechněte se a zeptejte se. Pokud není hloupý a dokáže se do vás vcítit, určitě se k vám neotočí zády.

Zúčastňujte se akcí – akce, které vedení AR připravuje, jsou pro VÁS. Například letošní Jutsuthon. To jste mě zklamali ☹. Já jsem se této akce účastnil pokaždé a je to skvělá akce. Nejde tam o ten běh. To je jen malá část toho celku. Je to celkově sportovní den. Různé hry, ale také ta atmosféra je neopakovatelná. A co potom z toho mají učitelé? Připravují se s tím a vy tohle? Co tím asi chcete říct…?

Starejte se o prostory ­– někteří si to asi neuvědomují. To, co vidíte, když přijdete na cvičení jsme si udělali sami. Měli jsme jen staré zašlé místnosti a vlastní pílí jsme z nich vytvořili to co je teď. Jediné, co po vás chceme je, abyste se o to starali. Neničili, nešpinili, ale naopak občas uklidili, pomohli něco opravit a tak. My si toho vážíme.

Komunikujte – nestůjte tiše v koutě. Zapojte se do konverzace. Přispějte nějakým poznatkem. Vytvářejte si příjemnou atmosféru na cvičení. Bude se vám lépe cvičit. Stejně tak ale komunikujte na fóru. Buďte zkrátka aktivní.

Napsal jsem zde pár bodů, které když budete dodržovat vám pomohou na cestě. Nebude třeba rychlejší nebo kratší, ale bude určitě příjemnější. Děkuji za přečtení.