692 Views

Víte, co je Kagami Biraki a k čemu tato slavnost slouží? Pokud ne, tak čtěte…

Kagami Biraki (volně přel. „Tříštění zrcadla“) je japonská slavnost konající se v průběhu ledna (nejobvykleji 11.1., protože v Japonsku jsou lichá čísla považována za šťastná) a oslavující začátek roku. Během těchto oslav lidé vzpomínají na předchozí rok, hodnotí ho se všemi jeho stránkami. Součástí je příprava tradičních koláčků moči z rýže a fazolové pasty.

Příprava koláčků je velmi zajímavá. Rýže se tluče tak dlouho, dokud z ní není táhlá, lepivá hmota. Z ní se potom dělají kulaté moči s různou náplní.

Tady se můžete podívat, jak vypadá výroba:

Slavnosti se také občas říká slavnost „lámání moči“, protože jedním ze zvyků je na tento slavnostní den rozbít velký koláč moči, který je ozdoben mandarinkami. Do koláče (spíše lesklého bochánku) se neřeže, to by mohlo přivolat neštěstí. Moči se drtí palicí nebo rukama a jelikož je pokryt křupavou krustou, vypadá to, že se láme. Některé bochánky se nechávají ve svatyních jako úlitba bohům, jiné zůstávají v domácí svatyni (obvykle čestné místo v místnosti, kde se rodina nejčastěji schází).

V rámci bojových umění Kagami Biraki označuje zahájení roku v dōdžō, tedy první novoroční cvičení.

Kagami biraki ale nemusí probíhat jen při příležitosti novoročních oslav. Je součástí zahájení sportovních událostí, přijímání nových členů do klubů a škol nebo například svateb.

Krome lámání moči se během oslav také otevírá sud japonského vína saké. Tato tradice pochází z události před 300 lety, kdy byl sud saké otevřen tokugwaským šógunem. Jednalo se o oslavu vítězství v boji, nový začátek. Tento akt se stal oblíbeným a je prováděn až dodnes.

Jak vidíte, Japonci rádi slaví v jakoukoliv roční dobu. 🙂