275 Views

Dnes jsme pro vás připravili krátký rozhovor s mistrem Garciou. Co pro něj znamená bojové umění? Co považuje za nejvíce důležité? Co nabízí jako mistr? Čtěte v tomto článku 🙂

Co pro tebe osobně znamená bojové umění?

Bojové umění je především nástroj, jak dosáhnout vítězství nad sebou samým. Bojové umění je prostředkem k vytvoření uvědomělé a zodpovědné společnosti, kde každý má rovnou příležitost.

Je bojové skutečně tak těžké a záhadné až mystické?

Není záhadné ani mystické. A zda je těžké? Ano je. Znalosti se nabalují s rostoucím technickým (i netechnickým) stupněm celý život. Pokud dostanete technický stupeň zadarmo tak pak zpozorněte. To totiž znamená, že něco není v pořádku. Všechno co má svou cenu totiž není hned, není to zadarmo a vždy tu hodnotu musíte vidět.

„Někdo potřebuje neustálé „důkazy“ toho, že to co dělá je správné. Hledá se, … hledá nejlepší techniku, nejúčinnější provedení, porovnává a srovnává. Tohle už dávno nedělám, protože vše co dělám vychází z mého srdce.“

– René garcia, shihan

Cvičíš od roku 1997, to je spousta let. Jaký je tvůj recept na zládnutí tak dlouhé Cesty?

Žádný recept neexistuje, protože každý má jinou Cestu. I když máme stejný cíl, dříve či později, stejně k jeho dosažení je potřeba odlišné Cesty. Jakoby jste jeli do Prahy, ale každý jinudy. Budete mít stejný cíl, ale Cesta bude jiná. To z bojového umění činí neco výjimečného. Pokud bych měl dát návod či spíše radu, tak to je jednoznačně – cvičit, učit se, být loajální a věřit a to jak ve svého mistra, tak i v to, co mi předává.

Důvěru si člověk ale musí nejprve zasloužit ne?

Samozřejmě, že nesmí být automatická. Jenže to je vaše rozhodnutí, zda budete anebo ne mistrovi důvěřovat. Pokud mu nevěříte anebo stačí malinko k tomu, abyste pochybovali, jděte jinam. Bez důvěry to nejde. Tedy vlastně v začátcích asi jde, ale od přípravy na první černý pásek (shodan), bez důvěry u skutečného mistra nepochodíte.

Stal ses Samurajem. Co se změnilo? Jaké to pro tebe mělo přínos?

Co se změnilo? Především se ukázalo, jak už to tak bývá, kdo je skutečně mým přítelem. A přínos? To netuším, takto na to nenahlížím.

Zimní škola (listopad 2018), Přerov

Stal ses tedy terčem zájmu?

Samozřejmě. Bylo to velmi zvláštní období. Jsem ale zvyklý na závistivce i lidi, kteří mi od začátku co jsem Agatsu Ryu založil, nepřejí. Čekal jsem to.

A jak ses s tím vyrovnal?

Nebylo se s čím vyrovnávat. Nemohu a nejsem zodpovědný za to, že někdo závidí. Kdyby se tito lidé věnovali své činnosti, mohli by tuto hodnost mít již dávno. A být daleko přede mnou. Toto jsou věci, které nemohu ovlivnit. Takže se jimi prostě nezabývám.

V čem je tvoje hodnota jako mistra? Co nabízíš oproti ostatním?

Záleží na tom, co hledáte. Pokud hledáte mistra tradičního bojového umění, mentora se zkušenostmi, pak jste na správné adrese. A co nabízím? Jednoznačně zkušenosti a nikoliv pouze teorii. Nejsem ale prodavač snů ani věcí. Můj zájem je potřeba si zasloužit.

Zeptám se jinak. Co člověk získá studiem u tebe?

Získáte především jiný přístup k bojovému umění. Ukážeme vám, že existuje něco víc, než konzumní způsob života. Naučíme vás techniky bojového umění, které vás budou utvářet na vaší cestě. Získáte nové podněty, myšlenky i náhledy. A v neposlední řadě nastoupíte skutečnou a autentickou Cestu…

Agatsu Ryu je školou bojového umění. Jak vznikl tento název?

Vznikl z filozofie, kterou jsem Agatsu Ryu dal.

Byl jsi v AJBA zvolen Vice-prezidentem, ale na tento post jsi po pár dnech rezignoval, proč?

Pochopil jsem, že mé místo není „tam“, ale v Agatsu Ryu a kolegy z partnerských škol bojových umění. Realizovat se chci tedy hlavně v České republice a mimo jiné tak pomoci udržet tradiční formu bojového umění. Být Vice-prezidentem je čest. Nechci však dělat mnoho věcí a nekvalitně. Raději jednu, dvě věci, ale pořádně. Navíc, není důležité, co se dělá výjimečně, ale to, co děláme každý den. Nehledejte v tom složitost.

Není důležité, co se dělá výjimečně, ale to, co děláme každý den. Nehledejte v tom složitost…

Cítíš to jako ztrátu? Nemrzí tě to nyní s odstupem času?

Nemrzí mě to. Je tam spousta dalších schopných lidí. A navíc Agatsu Ryu má stále svézastoupení v AJBA.

Vraťme se ke spolupráci. V současné době nejvíce spolupracuješ s opavskou školou Jujutsu. Proč?

Máme stejnou či velmi podobnou filozofii a náhled na to, jak má bojové umění v tradiční podobě vypadat. Na nic si nehrajeme. Plně se respektujeme a učíme se vzájemně. Je to úžasná spolupráce. Navíc Shihan Martin Březina je velmi moudrý člověk, mistr i mentor. Má svůj osobitý přístup. Nemusí sice každému sedět, ale pokud si někdo tu práci dá a pokoru v sobě najde, naučí se od něj velmi mnoho věcí.

Například?

Zjistíte, že má velmi cenné informace. Umí velmi dobře bojové umění, ale i (a nejen) jógu. Jeho hodnota spočívá v přístupu k bojovým umění i životu. Na druhou stranu počítejte s tím, že zadarmo to nebude. V prvé řadě je to o vašem přístupu ke cvičení. Ale tak to mám i já nastavené.

„Kdo v sebe věří, nikdy se nezastaví, není nikdy poražen.“

René Garcia, Shihan

Co je pro tebe v bojovém umění nejdůležitější?

Loajalita, vzájemná důvěra a zodpovědnost. Dále samozřejmě techniky. Obecně je to pak autentičnost, opravdovost.

Co bys dělal, kdyby ses nemohl věnovat bojovému umění?

Určitě bych zúročil své znalosti z bojového umění. Mám za sebou mnoho zkušeností a ještě mě jich jistě mnoho čeká.

Díky za rozhovor a přeji šťastné a pohodové dny nejen v Agatsu Ryu.